05 Wrz 2022

Zobaczcie nasze case study z wdrożenia systemu do monitorowania maszyn CNC w firmie STR.

Czym zajmuje się firma STR?

STR zajmuje się profesjonalną obróbką skrawaniem na maszynach CNC oraz kompleksowym zaopatrzeniu statków. Jej produkty znajdują szerokie zastosowanie w takich przemysłach jak: maszynowy, chemiczny, okrętowy, spożywczy, samochodowy, medyczny oraz energetyczny.

W roku 2021 firma zwróciła się do nas z zapytaniem o możliwości monitorowania swoich maszyn CNC. Powodem tego była potrzeba jeszcze lepszego zarządzania wydajnością pracy maszyn CNC.

Jakie konkretnie parametry zostały zmonitorowane?

STR zdecydowało się monitorować najważniejsze parametry swoich maszyn, takie jak:

  • czas włączenia urządzenia
  • czas pracy urządzenia
  • czas pracy operatora
  • wydajność operatora.

Jacek Prus: Pracujemy na 3 zmiany. Nie możemy pozwolić sobie na niezaplanowane przestoje, dlatego zdecydowaliśmy się na monitorowanie pracy naszych urządzeń i operatorów. Monitorowanie najważniejszych parametrów, daje nam możliwość kontrolowania na bieżąco wykorzystanych zasobów.

 

 

Jak przebiegało wdrożenie?

Wdrożenie monitorowania maszyn zostało podzielone na 2 etapy. Na początku zostało podłączonych 11 maszyn CNC.

Dzięki systemowi do monitorowania, firma STR dowiedziała się o:

  • gdzie dochodzi do nieplanowanych przestoi
  • którzy operatorzy wykorzystują powierzone zasoby najlepiej
  • które procesy są niestabilne i generują krótkie, ale częste przestoje
  • które obrabiarki pracują najwydajniej.

 

Jacek Prus: Wdrożenie monitorowania najważniejszych parametrów to nie koniec współpracy pomiędzy i2m, a STR. Planowane jest uruchomione monitoringu danych asynchronicznych. Nasz cel to uzyskanie informacji na temat czasu trwania obróbki wybranego przez nas elementu.

 

Jak korzyści osiągnęła firma STR po wdrożeniu monitorowania?

Trzeba zacząć od tego, że operatorzy mają świadomość nadzoru, co przekłada się na większą dyscyplinę pracy. Dane wyświetlane są w czytelny sposób (na wykresie), co pozwala bardzo szybko ocenić produkcję czy wytypować obrabiarki, które wymagają natychmiastowej reakcji.

Wnioski jakie można wyciągną z monitoringu przekładają się nie tylko na skuteczniejsze wykorzystanie maszyn, ale także pozwalają precyzyjniej określać terminy dostaw do odbiorców.

System do monitorowania maszyn i2m przynosi nie tylko wymierne korzyści ekonomiczne, ale także automatyzuje proces nadzoru produkcji.